Rostou? Rostou, rostou, ale daleko od sebe...

Ralsko - zubři

 

Stádo v bývalém vojenském prostoru patří mezi největší v Česku.

Ralsko - V bývalém vojenském prostoru Ralsko se daří stádu zubrů evropských. Do obory Židlov ho vypustili loni v dubnu, od té doby se rozrostlo o dvě telata.

 
 
 

„Jedno se narodilo v srpnu, druhé v listopadu. Obě prospívají," řekl odborník z Vojenských lesů a statků (VLS) Miloslav Zikmund. Podle něj nezaznamenali v souvislosti se stádem, které nyní čítá deset kusů, žádné problémy.

„Ani příliš neničí plot, který jim brání v pohybu z obory," uvedl Zikmund. Stádo v bývalém vojenském prostoru patří mezi největší v Česku. V oboře o rozloze 3780 hektarů by chtěly Vojenské lesy a statky časem mít až tři desítky zubrů.

Zubři jsou největší volně žijící přežvýkavci v Evropě. Bezmála tři metry dlouhé zvíře váží až tunu a na výšku může mít v kohoutku skoro dva metry. Ve volné přírodě ale byli zubři vyhubeni asi před sto lety kvůli rozsáhlému kácení lesů. Jedním z míst, kde kdysi žili, je i okolí Ralska. Před vyhynutím zubry evropské zachránil umělý odchov v zoologických zahradách a dalších podobných zařízeních.

Největší populace dnes žije v Bělověžském národním parku na hranicích Polska a Běloruska. Právě odtamtud Vojenské lesy a statky mají čtveřici samic a k nim získaly i býka z polského Kampinoského národního parku. Před vypuštěním do volné přírody žilo stádo v Ralsku více než rok v ohradě, za tu dobu se rozrostlo o tři telata.

Na celém světě žije asi 4500 kusů, z toho dvě třetiny jsou ve volné přírodě a polodivokých chovech. V Česku se zatím zubři ve volné přírodě nevyskytují.

Podle ochranářské společnosti Česká krajina, která usiluje o jejich návrat do volné přírody, se zubři nacházejí jen v oborách a zoologických zahradách. Nejrozsáhlejší území mají k dispozici právě v Ralsku.

 

zdroj: Českolipský deník

 

Kontakt

Joska

na2houby@gmail.com

S Joskou na houby?
https://nahouby.estranky.cz

Houby Hlinecko
https://kudlacek.estranky.cz

Nebo například:
https://www.damyko.info

Obchod s houbami
https://www.dobrehouby.cz/

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode